5EHDRC-10P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
5EHDRC-10P
Manufacturer
DINKLE Corporation USA
Description
TERM BLK 10POS 5.00MM HDR
Stock
374
In Stock :
374
Manufacturer :
DINKLE Corporation USA
Product Category :
Headers, Plugs and Sockets
Pitch :
0.197 (5.00mm)
Header Orientation :
90°, Right Angle
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C
Current - IEC :
18A
Positions Per Level :
10
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
10
Features :
Color :
Green
Plug Wire Entry :
Current - UL :
15 A
Series :
5EHDRC
Number of Levels :
1
Voltage - UL :
300 V
Type :
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Voltage - IEC :
630 V
Product Status :
Active
Package :
Bulk
Termination Style :
Solder
Contact Mating Finish :
Tin
Datasheets
5EHDRC-10P
DINKLE Corporation USA 5EHDRC-10P
0.197 (5.00mm) Green 1 Levels Through Hole Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 5EHDRC Tin
5EHDRC-10P Overview
5EHDRC-10P Features
5EHDRC series
5EHDRC-10P Applications
There are a lot of Dinkle
5EHDRC-10P Terminal Blocks applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM