5AT270JBECA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
5AT270JBECA
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 27PF 3KV NP0 RADIAL
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Rated (DC) Voltage (URdc) :
3000V
Tolerance :
±5%
ECCN Code :
EAR99
Rated (AC) Voltage (URac) :
380V
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
RoHS Compliant
Reach Compliance Code :
Unknown
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Pitch :
7.493mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Number of Terminations :
2
Packing Method :
Cardboard
Diameter :
8mm
Capacitance :
27pF
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Temperature Characteristics Code :
NP0
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Series :
CLSSITC (NP0)
Voltage - Rated :
3000V 3kV
Mount :
Through Hole
Mounting Type :
Through Hole
JESD-609 Code :
e3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Height Seated (Max) :
0.157 4.00mm
Published :
Operating Temperature :
-30°C~125°C
Package / Case :
Radial, Disc
Lead Style :
Straight
Dielectric Material :
Ceramic
Datasheets
5AT270JBECA
KYOCERA AVX 5AT270JBECA
CLSSITC (NP0) 27pF 3000V 3kV Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.315Dia 8.00mm -30°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc
5AT270JBECA Overview
Programs on this device are of 0.315Dia 8.00mm size/dimension.A component operates at the rated (AC) voltage (URac) of 380V.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G NP0 being the highest temperature coefficient.There is no pitch on capacitors. The pitch on capacitors is simply the distance (spacing) between adjacent threads.
5AT270JBECA Features
a size/dimension of 0.315Dia 8.00mm
has rated (AC) voltage of 380V