5ASTMD5E3F31I5N
Mfr.Part #
5ASTMD5E3F31I5N
Description
IC SOC CORTEX-A9 800MHZ 896FBGA
FPGA - 350K Logic Elements
JESD-30 Code :
S-PBGA-B896
RAM Size :
64KB
Operating Temperature :
-40°C~100°C TJ
Height Seated (Max) :
2.7mm
Terminal Finish :
TIN SILVER COPPER
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.07V
Connectivity :
EBI/EMI, Ethernet, I2C, MMC/SD/SDIO, SPI, UART/USART, USB OTG
Speed :
800MHz
Programmable Logic Type :
FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Length :
31mm
Core Processor :
Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™
Clock Frequency :
622MHz
Supply Voltage-Max (Vsup) :
1.13V
Terminal Pitch :
1mm
Terminal Form :
Ball
Base Part Number :
5ASTMD5
Peripherals :
DMA, POR, WDT
Series :
Arria V ST
Supply Voltage :
1.1V
Width :
31mm
Datasheets
5ASTMD5E3F31I5N
Altera (Intel) 5ASTMD5E3F31I5N
896 Terminations -40°C~100°C TJ 5ASTMD5 System On Chip Arria V ST Series MCU - 208, FPGA - 250 I/O 1.1V
This SoC is built on Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ core processor(s).
A core processor(s) Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ is integrated into this SoC.According to the manufacturer, this system on a chip has a package of 896-BBGA, FCBGA.With 64KB RAM implemented, this SoC chip provides users with a high level of performance.The SoC design uses MCU, FPGA architecture for its internal architecture.Arria V ST is the series in which this system on chip SoC falls under.As a rule of thumb, the average operating temperature for this SoC meaning should be -40°C~100°C TJ.This SoC security combines FPGA - 350K Logic Elements, an important feature to keep in mind.Featured in the state-of-the-art Tray package, this SoC system on a chip provides outstanding performance.MCU - 208, FPGA - 250 I/Os are available in this SoC part.As a rule of thumb, it is advised to use a power supply with a value of 1.1V.The SoCs wireless cannot operate at a voltage greater than 1.13V because it is considered unsafe for the application.If it has at least a 1.07V volt power supply, it can work fine.Depending on your specific needs, FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY can be re-configured.In total, there are 896 terminations, so system on a chip is really aided by this.A search for 5ASTMD5 will result in system on chips that have similar specs and purposes.It operates at a clock frequency of 622MHz.
Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ processor.
64KB RAM.
Built on MCU, FPGA.
Clock Frequency: 622MHz