5ASTFD5K3F40I5N
Mfr.Part #
5ASTFD5K3F40I5N
Package / Case
1517-BBGA, FCBGA
Description
IC SOC CORTEX-A9 800MHZ 1517FBGA
System On Chip (SoC)
Number of Logic Cells :
Base Part Number :
5ASTFD5
Primary Attributes :
FPGA - 462K Logic Elements
Length :
40mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Number of I/O :
MCU - 208, FPGA - 540
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Power Supplies :
1.11.2/3.32.5V
Height Seated (Max) :
2.7mm
Series :
Arria V ST
Supply Voltage :
1.1V
Terminal Form :
Ball
Core Processor :
Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™
Qualification Status :
Not Qualified
Surface Mount :
yes
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.07V
Packaging :
Tray
JESD-30 Code :
S-PBGA-B1517
Factory Lead Time :
8 Weeks
Number of Outputs :
528
Supply Voltage-Max (Vsup) :
1.13V
Package / Case :
1517-BBGA, FCBGA
Speed :
800MHz
Number of Inputs :
528
Clock Frequency :
622MHz
Terminal Pitch :
1mm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Width :
40mm
Operating Temperature :
-40°C~100°C TJ
Connectivity :
EBI/EMI, Ethernet, I2C, MMC/SD/SDIO, SPI, UART/USART, USB OTG
Datasheets
5ASTFD5K3F40I5N
-40°C~100°C TJ 5ASTFD5 System On Chip Arria V ST Series MCU - 208, FPGA - 540 I/O 1.1V
This SoC is built on Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ core processor(s).
A core processor Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ is used to build this SoC.Its package is 1517-BBGA, FCBGA.A 64KB RAM SoC chip provides reliable performance to users.Internally, this SoC design uses the MCU, FPGA technique.A system on chip SoC of this type belongs to the Arria V ST series.For this SoC meaning, the average operating temperature should be -40°C~100°C TJ.A key point to note is that this SoC security combines FPGA - 462K Logic Elements.It comes in a state-of-the-art Tray package.Total I/Os on this SoC part are MCU - 208, FPGA - 540.A 1.1V power supply should be used.There are voltages higher than 1.13V that should be avoided when using the SoCs wireless.There is a possibility that it can be powered by a power supply of at least 1.07V.The FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY can be configured to meet different design requirements.It is possible to use this SoC chip with 528 outputs.You will need to provide 1.11.2/3.32.5V power supplies in order to run system on chip.A SoC chip with 528 inputs is available to the user.503500 logic cells are included in logic system on chips.Searching 5ASTFD5 will yield system on chips with similar specs and purposes.SoCs with 622MHz clock frequencies are used in this design.
Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ processor.
64KB RAM.
Built on MCU, FPGA.
Clock Frequency: 622MHz