5AS4R0CNACL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
5AS4R0CNACL
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 4PF 2KV NP0 RADIAL
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Lead Pitch :
5.0038mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Height Seated (Max) :
0.118 3.00mm
Package / Case :
Radial, Disc
Size / Dimension :
0.157Dia 4.00mm
Max Operating Temperature :
125°C
Tolerance :
±0.25pF
RoHS Status :
RoHS Compliant
Operating Temperature :
-30°C~125°C
Mounting Type :
Through Hole
Published :
Lead/Base Style :
Flat
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Lead Style :
Formed Leads
Capacitance :
4pF
Min Operating Temperature :
-30°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Voltage - Rated :
2000V 2kV
Mount :
Through Hole
Datasheets
5AS4R0CNACL
KYOCERA AVX 5AS4R0CNACL
4pF 2000V 2kV Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.157Dia 4.00mm -30°C~125°C Through Hole Radial, Disc
5AS4R0CNACL Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.157Dia 4.00mm.Stable operation requires a temperature higher than -30°C.This coefficient equals C0G NP0 indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.Ceramic capacitor is the distance between adjacent threads that determines the lead pCeramic capacitorch of a capacCeramic capacitoror.
5AS4R0CNACL Features
a size/dimension of 0.157Dia 4.00mm