5AR390JEDCA
Mfr.Part #
5AR390JEDCA
Description
CAP CER 39PF 1KV NP0 RADIAL
Ceramic Capacitors
ECCN Code :
EAR99
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Rated (AC) Voltage (URac) :
130V
Number of Terminations :
2
Dielectric Material :
Ceramic
Published :
Diameter :
7mm
Lead Pitch :
5.9944mm
Mounting Type :
Through Hole
JESD-609 Code :
e3
Packing Method :
Cardboard
Voltage - Rated :
1000V 1kV
Lead Spacing :
0.236 6.00mm
Size / Dimension :
0.276Dia 7.00mm
Operating Temperature :
-30°C~125°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Capacitance :
39pF
Packaging :
Bulk
Temperature Characteristics Code :
NP0
Height Seated (Max) :
0.157 4.00mm
Tolerance :
±5%
Lead Style :
Straight
Series :
CLSSITC (NP0)
Not Applicable
Reach Compliance Code :
Unknown
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Datasheets
5AR390JEDCA
KYOCERA AVX 5AR390JEDCA
CLSSITC (NP0) 39pF 1000V 1kV Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.276Dia 7.00mm -30°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc
5AR390JEDCA Overview
A program's size/dimension is 0.276Dia 7.00mm for this device.When the component is in operation, its rated voltage is always 130V.Its coefficient is C0G NP0 and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.Lead pitch of a capacitor is simply the distance (spacing) between adjacent threads, and its pitch is 5.9944mm.
5AR390JEDCA Features
a size/dimension of 0.276Dia 7.00mm
has rated (AC) voltage of 130V