5AK4R7CAAAI
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
5AK4R7CAAAI
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 4.7PF 100V NP0 RADIAL
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Dielectric Material :
Ceramic
Mount :
Through Hole
Diameter :
4mm
Voltage - Rated :
100V
Tolerance :
±0.25pF
Packaging :
Tape and Box (TB)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Series :
CLSSITC (NP0)
Lead Style :
Straight
Packing Method :
Ammo Pack; Tape
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Through Hole
Capacitance :
4.7pF
ECCN Code :
EAR99
Temperature Characteristics Code :
NP0
JESD-609 Code :
e3
Reach Compliance Code :
Unknown
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Number of Terminations :
2
Height Seated (Max) :
0.118 3.00mm
Package / Case :
Radial, Disc
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Size / Dimension :
0.157Dia 4.00mm
Published :
Lead Pitch :
5.0038mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
Datasheets
5AK4R7CAAAI
KYOCERA AVX 5AK4R7CAAAI
CLSSITC (NP0) 4.7pF 100V Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.157Dia 4.00mm -30°C~85°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc
5AK4R7CAAAI Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.157Dia 4.00mm.This coefficient equals C0G NP0 indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.Ceramic capacitor is the distance between adjacent threads that determines the lead pCeramic capacitorch of a capacCeramic capacitoror.
5AK4R7CAAAI Features
a size/dimension of 0.157Dia 4.00mm