5AGXMA7D4F27C4N
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
5AGXMA7D4F27C4N
Manufacturer
Altera (Intel)
Package / Case
672-BBGA, FCBGA
Datasheet
Download
Description
IC FPGA 336 I/O 672FBGA
Manufacturer :
Altera (Intel)
Product Category :
FPGAs (Field Programmable Gate Array)
JESD-609 Code :
e1
Terminal Form :
Ball
Number of Outputs :
336
Length :
27mm
Voltage - Supply :
1.07V~1.13V
Number of LABs/CLBs :
Number of Terminations :
672
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Number of Logic Elements/Cells :
Programmable Logic Type :
FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Terminal Pitch :
1mm
Supply Voltage :
1.1V
Packaging :
Tray
Total RAM Bits :
Base Part Number :
5AGXMA7
JESD-30 Code :
S-PBGA-B672
Clock Frequency :
670MHz
Surface Mount :
yes
Terminal Position :
BOTTOM
Qualification Status :
Not Qualified
Operating Temperature :
0°C~85°C TJ
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Width :
27mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Package / Case :
672-BBGA, FCBGA
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Inputs :
336
Number of I/O :
Series :
Arria V GX
Mounting Type :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
2.7mm