5AGXFA7H4F35I3N
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
5AGXFA7H4F35I3N
Manufacturer
Altera (Intel)
Package / Case
1152-BBGA, FCBGA Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC FPGA 544 I/O 1152FBGA
Manufacturer :
Altera (Intel)
Product Category :
FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Number of Logic Elements/Cells :
Mounting Type :
Surface Mount
Supply Voltage :
1.15V
Operating Temperature :
-40°C~100°C TJ
Packaging :
Tray
Voltage - Supply :
1.12V~1.18V
Surface Mount :
yes
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Width :
35mm
Height Seated (Max) :
2.7mm
Terminal Pitch :
1mm
Total RAM Bits :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of I/O :
544
Series :
Arria V GX
Number of LABs/CLBs :
JESD-30 Code :
S-PBGA-B1152
Programmable Logic Type :
FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Package / Case :
1152-BBGA, FCBGA Exposed Pad
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Terminal Form :
Ball
Clock Frequency :
670MHz
Length :
35mm