5AGTFD7K3F40I5
Mfr.Part #
5AGTFD7K3F40I5
Package / Case
1517-BBGA
Description
IC FPGA 704 I/O 1517FBGA
FPGAs (Field Programmable Gate Array)
ECCN Code :
3A001.A.7.A
Base Part Number :
5AGTFD7
Power Supplies :
1.11.2/3.32.5V
Series :
Arria V GT
Number of Inputs :
704
Number of I/O :
704
HTS Code :
Factory Lead Time :
8 Weeks
Supply Voltage :
1.1V
Voltage - Supply :
1.07V~1.13V
JESD-30 Code :
S-PBGA-B1517
Package / Case :
1517-BBGA
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Terminal Pitch :
1mm
Length :
40mm
Terminal Position :
BOTTOM
JESD-609 Code :
e1
Height Seated (Max) :
2.7mm
Width :
40mm
Clock Frequency :
622MHz
Operating Temperature :
-40°C~100°C TJ
Datasheets
5AGTFD7K3F40I5
2.7mm mm FPGAs Arria V GT Series 1517-BBGA 1mm mm
5AGTFD7K3F40I5N Overview
A 1517-BBGA package contains it, and it is available for download. There are FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY transistors in this type of FPGA. Its 704 I/Os help it transfer data more efficiently. A fundamental building block contains 504000 logic elements or cells. Power is provided by a 1.1V-volt supply. The Surface Mount-slot connector on the FPGA module can be connected to the development board. Fpga chips operates at a voltage of 1.07V~1.13V and uses a battery to supply power. FPGAs belonging to the Arria V GT series are a type of FPGA that belong to the Arria V GT series of FPGAs. Operating temperatures should be maintained within the -40°C~100°C TJ range at all times when the unit is in use. During the installation of this device, 704 outputs were incorporated. A model of this FPGA is contained in Tray for the purpose of saving space. Having a RAM bit size of 27695104 means that this device will offer you a lot of memory. For related parts, use its base part number 5AGTFD7. 23780 LABs/CLBs are integrated into this FPGA. Power is supplied to the device by a 1.11.2/3.32.5V battery. Most commonly, this device makes use of an oscillating crystal frequency of 622MHz to operate.