5900-102-RC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
5900-102-RC
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 1MH 710MA 830 MOHM TH
Stock
542
In Stock :
542
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Fixed Inductors
Number of Terminations :
2
DC Current :
800mA
Type :
Wirewound
Package / Case :
Axial
HTS Code :
Size / Dimension :
0.453Diax0.900L 11.51mmx22.86mm
Material - Core :
Ferrite
Inductance :
1mH
ECCN Code :
EAR99
Resistance :
844mOhm
Lead Diameter :
812.8 µm
Construction :
Bobbin Core
Shielding :
No
Military Standard :
Not
Series :
5900
Mounting Type :
Through Hole
Diameter :
11.51mm
Shape/Size Description :
TUBULAR PACKAGE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Test Frequency :
1kHz
Pbfree Code :
yes
Inductance Tolerance :
10%
Number of Functions :
1
Number of Pins :
2
Inductor Application :
HIGH CURRENT INDUCTOR
Published :
2002
Factory Lead Time :
16 Weeks
Max DC Current :
800mA
Tolerance :
±10%
DC Resistance (DCR) :
830mOhm Max
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Packaging :
Tray
Lead Free :
Lead Free
Mount :
Through Hole
Current Rating :
800mA
Current - Saturation :
830mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
REACH SVHC :
No SVHC
Current Rating (Amps) :
710mA
Self Resonant Frequency :
0.8MHz
Datasheets
5900-102-RC
Bourns, Inc. 5900-102-RC
5900-102-RC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD