56.OW69.1200N
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
56.OW69.1200N
Manufacturer
Altech Corporation
Description
RELAY SAFETY DPDT 8A 12V
Stock
687
In Stock :
687
Manufacturer :
Altech Corporation
Product Category :
Safety Relays
Current Rating :
8A
Factory Lead Time :
24 Weeks
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
OW
Coil Resistance :
210Ohm
Feature :
Sealed - Fully
Weight :
15G
Contact Material :
Silver Nickel (AgNi), Gold (Au)
Release Time :
12ms
Mount :
PCB
Coil Voltage :
12VDC
Number of Pins :
8
Must Operate Voltage :
9.6VDC
Coil Current :
57mA
Voltage - Rated AC :
400V
Termination Style :
PC Pin
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power Dissipation :
700mW
Approval Agency :
CSA, TUV, UL
Voltage - Rated DC :
12V
Operating Temperature :
-40°C~70°C
Operate Time :
15ms
Mounting Type :
Through Hole
Termination :
Solder
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Switching Voltage :
400VAC 250VDC -Max