56.OW69.1000S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
56.OW69.1000S
Manufacturer
Altech Corporation
Description
RELAY SAFETY DPDT 8A 10V
Stock
14
In Stock :
14
Manufacturer :
Altech Corporation
Product Category :
Safety Relays
Must Operate Voltage :
8VDC
Switching Voltage :
400VAC 250VDC -Max
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Material :
Silver Nickel (AgNi), Gold (Au)
Termination Style :
PC Pin
Release Time :
12ms
Factory Lead Time :
24 Weeks
Mounting Type :
Through Hole
Coil Voltage :
10VDC
Contact Rating (Current) :
8A
Coil Resistance :
150Ohm
Operate Time :
15ms
Lead Free :
Lead Free
Coil Current :
66.7mA
Series :
OW
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Operating Temperature :
-40°C~70°C