55715-201LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
55715-201LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN ARRAY RCPT 81POS SMD GOLD
Manufacturer :
Product Category :
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Number of Positions :
81
Stack Height (Mating) :
4mm
Termination :
Solder
Contact Finish :
Gold or Gold, GXT™
Housing Material :
Polymer
Contact Finish Thickness :
50.0μin 1.27μm
Number of Rows :
9
Contact Plating :
Copper, Gold, Silver, Tin
Insulation Resistance :
1GOhm
Orientation :
Straight
Height Above Board :
0.132 3.35mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
8 Weeks
Stack Height :
4mm
Connector Type :
Array, Female Sockets
Length :
15.63mm
Max Operating Temperature :
85°C
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage - Rated :
200V
Pitch :
0.050 1.27mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Current Rating :
450mA
Series :
MEG-Array®, MezzSelect™
Min Operating Temperature :
-40°C
Mount :
Surface Mount, Through Hole
Datasheets
55715-201LF
Array, Female Sockets Tape & Reel (TR) 9 Rows 0.050 1.27mm Surface Mount 81 Positions MEG-Array®, MezzSelect™ Gold or Gold, GXT™ Solder
55715-201LF Overview
55715-201LF Features
MEG-Array®, MezzSelect™ series
Package / Case: Tape & Reel (TR)
Mounting Type:Surface Mount
Max Operating temperature at -40°C