55510-010TRLF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
55510-010TRLF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN RCPT 10POS 0.079 GOLD SMD
Manufacturer :
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Max Voltage Rating (DC) :
200V
Housing Material :
Thermoplastic
Number of Positions :
10
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Max Voltage Rating (AC) :
200V
Depth :
4mm
Contact Finish - Post :
Tin
RoHS Status :
RoHS Compliant
Insulation Height :
0.177 4.50mm
Feature :
Pick and Place
Housing Color :
Black
Contact Finish Thickness - Mating :
1.97μin 0.050μm
Connector Type :
Receptacle
Current Rating (Amps) :
2A
Contact Resistance :
20mOhm
Fastening Type :
Push-Pull
Factory Lead Time :
8 Weeks
Length :
9.92mm
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
Insulation Material :
Plastic
Applications :
General Purpose, Industrial, Medical
Current Rating :
1A
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Material :
Phosphor Bronze
Insulation Resistance :
1GOhm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Contacts :
10
Mount :
Surface Mount
Contact Plating :
Gold
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Pitch :
2mm
Gender :
FEMALE
Insulation Color :
Black
Height :
4.5mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Type :
Female Socket
Number of Positions Loaded :
All
Min Operating Temperature :
-55°C
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Rows :
2
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Series :
Minitek® 2.00mm
Voltage - Rated :
200V
Contact Shape :
Square
Color :
Termination :
Solder
Orientation :
Straight
Max Operating Temperature :
125°C
Style :
Board to Board
Datasheets
55510-010TRLF
2 Rows Receptacle Solder Phosphor Bronze Surface Mount Tape & Reel (TR) Gold Plastic 10 Positions Female Socket
55510-010TRLF Overview
Packaging for this item is Receptacle.There is a mounting type of Surface Mount for this device.It is necessary to use a Tape & Reel (TR) case for packaging the product.This product is part of the Minitek® 2.00mm Series.You should use it when it's below 125°C.A minimum temperature of -55°C is required for the operation of this device.A possible application for the device is General Purpose, Industrial, Medical.In many ways, its Pick and Place feature makes it more powerful.Surface Mount is used to mount the part.In this case, the device operates at -55°C~125°C Operating Temperature.
55510-010TRLF Features
Minitek® 2.00mm series