5550N472J602LE
Mfr.Part #
5550N472J602LE
Manufacturer
Knowles Precision
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 4700PF 6KV C0G/NP0 RAD
Manufacturer :
Knowles Precision
Product Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Style :
Straight
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Feature :
High Voltage
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Size / Dimension :
0.700Lx0.402W 17.78mmx10.20mm
Package / Case :
Radial
Height Seated (Max) :
0.775 19.68mm
Mounting Type :
Through Hole
Capacitance :
4700pF
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated :
6000V 6kV
Tolerance :
±5%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Lead Spacing :
0.580 14.73mm
Factory Lead Time :
13 Weeks
Datasheets
5550N472J602LE
Knowles Precision 5550N472J602LE
4700pF 6000V 6kV Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.700Lx0.402W 17.78mmx10.20mm -55°C~125°C High Voltage Through Hole Radial
5550N472J602LE Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.700Lx0.402W 17.78mmx10.20mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.
5550N472J602LE Features
a size/dimension of 0.700Lx0.402W 17.78mmx10.20mm