5550N151J602LE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
5550N151J602LE
Manufacturer
Knowles Precision
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 150PF 6KV C0G/NP0 RAD
Manufacturer :
Knowles Precision
Product Category :
Ceramic Capacitors
Packaging :
Bulk
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Capacitance :
150pF
Lead Spacing :
0.580 14.73mm
Mounting Type :
Through Hole
Height Seated (Max) :
0.775 19.68mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Factory Lead Time :
13 Weeks
RoHS Status :
RoHS Compliant
Feature :
High Voltage
Tolerance :
±5%
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Style :
Straight
Package / Case :
Radial
Voltage - Rated :
6000V 6kV
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.700Lx0.402W 17.78mmx10.20mm
Datasheets
5550N151J602LE
Knowles Precision 5550N151J602LE
150pF 6000V 6kV Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.700Lx0.402W 17.78mmx10.20mm -55°C~125°C High Voltage Through Hole Radial
5550N151J602LE Overview
Ceramic capacitor is 0.700Lx0.402W 17.78mmx10.20mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0.
5550N151J602LE Features
a size/dimension of 0.700Lx0.402W 17.78mmx10.20mm