550202T075AE2B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
550202T075AE2B
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 2000UF 75V SCREW
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Height Seated (Max) :
5.217 132.51mm
Capacitance :
2000μF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Tolerance :
-10% +50%
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Factory Lead Time :
13 Weeks
Series :
550
Voltage - Rated :
75V
Size / Dimension :
1.399Dia 35.53mm
Lead Spacing :
0.500 12.70mm
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Polarization :
Polar
Datasheets
550202T075AE2B
550 2000μF Capacitor -10% +50% Bulk Chassis Mount 1.399Dia 35.53mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Screw Terminals