501S42E560FV4E
Mfr.Part #
501S42E560FV4E
Manufacturer
Johanson Technology
Package / Case
1111 (2828 metric)
Description
CAP CER 56PF 500V NP0 1111
Manufacturer :
Johanson Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Size / Dimension :
0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm
Case Code (Metric) :
Thickness :
2.5908mm
Height :
2.5908mm
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Termination :
SMD/SMT
Factory Lead Time :
8 Weeks
Voltage - Rated :
500V
Length :
2.794mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated DC :
500V
Dielectric :
C0G
Max Operating Temperature :
125°C
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Feature :
High Q, Low Loss, High Voltage
Min Operating Temperature :
-55°C
Published :
Thickness (Max) :
0.102 2.59mm
Package / Case :
1111 (2828 metric)
Mount :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
E
Capacitance :
56pF
Width :
2.794mm
Case Code (Imperial) :
Datasheets
501S42E560FV4E
Johanson Technology 501S42E560FV4E
E 56pF 500V Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm -55°C~125°C High Q, Low Loss, High Voltage Surface Mount, MLCC 1111 (2828 Metric)
501S42E560FV4E Overview
A program's size/dimension is 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm for this device.Ceramic capacitor is important to maintain the operating temperature above -55°C if you want stable operation.Its coefficient is C0G NP0 and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 500V, it is capable of operating.
501S42E560FV4E Features
a size/dimension of 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 500V