5.0SMLJ90A-TP
Mfr.Part #
5.0SMLJ90A-TP
Description
TVS DIODE 90VWM 146VC DO214AB
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
34.3A
Power - Peak Pulse :
5000W 5kW
Voltage - Breakdown (Min) :
100V
Power Dissipation-Max :
6.5W
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
90V
Breakdown Voltage :
105.5V
Reverse Test Voltage :
90V
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
5000W
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ