5.0SMLJ85A-TP
Mfr.Part #
5.0SMLJ85A-TP
Description
TVS DIODE 85VWM 137VC DO214AB
Reverse Test Voltage :
85V
Polarity :
Unidirectional
Breakdown Voltage :
99.2V
Voltage - Breakdown (Min) :
94.4V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
85V
Power Dissipation-Max :
6.5W
Unidirectional Channels :
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
36.5A
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
5000W
JESD-609 Code :
e3
Power - Peak Pulse :
5000W 5kW
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
137V