5.0SMLJ75A-TP
Mfr.Part #
5.0SMLJ75A-TP
Manufacturer
Micro Commercial Components (MCC)
Package / Case
DO-214AB, SMC
Description
TVS DIODE 75VWM 121VC DO214AB
Manufacturer :
Product Category :
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Power - Peak Pulse :
5000W 5kW
Power Line Protection :
No
JESD-609 Code :
e3
Unidirectional
Number of Terminations :
2
Terminal Position :
Dual
Factory Lead Time :
12 Weeks
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, PRSM-MIN
Pin Count :
2
Reverse Current-Max :
5μA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Elements :
1
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
5000W
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Terminal Form :
C BEND
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
75V
Power Dissipation-Max :
6.5W
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min) :
83.3V
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
121V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Type :
Zener
Diode Element Material :
SILICON
Configuration :
Single
Breakdown Voltage :
87.7V
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Reverse Test Voltage :
75V
JESD-30 Code :
R-PDSO-C2
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
41.4A