5.0SMLJ51A-TP
Mfr.Part #
5.0SMLJ51A-TP
Manufacturer
Micro Commercial Components (MCC)
Package / Case
DO-214AB, SMC
Description
TVS DIODE 51VWM 82.4VC DO214AB
Manufacturer :
Product Category :
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
51V
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
60.7A
Power Line Protection :
No
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Breakdown (Min) :
56.7V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Terminal Position :
Dual
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Surface Mount
Power - Peak Pulse :
5000W 5kW
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Configuration :
Single
Type :
Zener
Clamping Voltage-Max :
82.4V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Surface Mount :
yes
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
5000W
Pbfree Code :
yes
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
82.4V
Terminal Form :
C BEND
Number of Elements :
1
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, PRSM-MIN
Unidirectional Channels :
1
Polarity :
Unidirectional
Breakdown Voltage :
59.7V
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Terminations :
2
JESD-30 Code :
R-PDSO-C2
Applications :
GENERAL PURPOSE
Reverse Current-Max :
5μA
Diode Element Material :
SILICON
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Pin Count :
2
Power Dissipation-Max :
6.5W