5.0SMLJ40A-TP
Mfr.Part #
5.0SMLJ40A-TP
Description
TVS DIODE 40VWM 64.5VC DO214AB
Single
Number of Elements :
GENERAL PURPOSE
ECCN Code :
EAR99
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
5000W
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
40V
Pin Count :
2
Clamping Voltage-Max :
64.5V
Reverse Current-Max :
5μA
Power Line Protection :
No
Power Dissipation-Max :
6.5W
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
64.5V
JESD-609 Code :
e3
Unidirectional Channels :
1
JESD-30 Code :
R-PDSO-C2
Reverse Test Voltage :
40V
Breakdown Voltage :
46.75V
Voltage - Breakdown (Min) :
44.4V
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Power - Peak Pulse :
5000W 5kW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
77.6A