5.0SMLJ22A-TP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
5.0SMLJ22A-TP
Manufacturer
Micro Commercial Components (MCC)
Package / Case
DO-214AB, SMC
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 22VWM 35.5VC DO214AB
Manufacturer :
Product Category :
Breakdown Voltage :
26.65V
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min) :
24.4V
Power Dissipation-Max :
6.5W
Diode Element Material :
SILICON
Terminal Form :
C BEND
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Polarity :
Unidirectional
Type :
Zener
Power - Peak Pulse :
5000W 5kW
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
5000W
Applications :
GENERAL PURPOSE
Power Line Protection :
No
Factory Lead Time :
12 Weeks
Reverse Test Voltage :
22V
Number of Terminations :
2
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
35.5V
Configuration :
Single
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
22V
Reverse Current-Max :
5μA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Terminal Position :
Dual
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, PRSM-MIN
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
141A
JESD-30 Code :
R-PDSO-C2
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Elements :
1
Surface Mount :
yes
Pin Count :
2
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Unidirectional Channels :
1
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Clamping Voltage-Max :
35.5V