5.0SMLJ20A-TP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
5.0SMLJ20A-TP
Manufacturer
Micro Commercial Components (MCC)
Package / Case
DO-214AB, SMC
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 20VWM 32.4VC DO214AB
Manufacturer :
Product Category :
Pbfree Code :
yes
Breakdown Voltage :
23.35V
Number of Terminations :
2
Power - Peak Pulse :
5000W 5kW
Diode Element Material :
SILICON
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
20V
Clamping Voltage-Max :
32.4V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Position :
Dual
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Number of Elements :
1
Terminal Form :
C BEND
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
32.4V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
155A
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Power Dissipation-Max :
6.5W
Unidirectional Channels :
1
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
5000W
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Polarity :
Unidirectional
Configuration :
Single
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, PRSM-MIN
Surface Mount :
yes
Reverse Test Voltage :
20V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Type :
Zener
Voltage - Breakdown (Min) :
22.2V