5.0SMDJ43CA
Mfr.Part #
5.0SMDJ43CA
Manufacturer
Rectron USA
Description
TVS DIODE 47.8VWM 69.4VC DO214AB
Manufacturer :
Rectron USA
Product Category :
Factory Lead Time :
14 Weeks
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
43V
Number of Terminations :
1
Terminal Position :
Dual
Power Dissipation-Max :
6.5W
Voltage - Breakdown (Min) :
47.8V
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
72.1A
Terminal Form :
C BEND
Power Line Protection :
No
Configuration :
Single
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
69.4V
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
43V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-30 Code :
R-PDSO-C2
Diode Element Material :
SILICON
Type :
Power - Peak Pulse :
5000W 5kW
Applications :
Telecom
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
5000W