5-0SMDJ170CA
Mfr.Part #
5-0SMDJ170CA
Manufacturer
Eaton-Electronics Division
Description
TVS DIODE 170VWM 275VC SMC
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Product Category :
Reverse Breakdown Voltage :
189V
Peak Pulse Current :
18.2A
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
5000W
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Diode Element Material :
SILICON
ECCN Code :
EAR99
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, UL RECOGNIZED
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Polarity :
Bidirectional
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Surface Mount
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Surface Mount
Number of Channels :
1
Power - Peak Pulse :
5000W 5kW
Configuration :
Single
Number of Elements :
1
Number of Terminations :
DO-214AB, SMC
Type :
Zener
Terminal Form :
J BEND
Pbfree Code :
yes
Breakdown Voltage :
199V
Test Current :
1mA
Power Dissipation-Max :
6.5W
Clamping Voltage :
275V
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
18.2A
Pin Count :
2
Reverse Standoff Voltage :
170V
Terminal Position :
Dual
Number of Pins :
Factory Lead Time :
17 Weeks
Termination :
SMD/SMT
Series :
5.0SMDJ
Peak Pulse Power :
5kW
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
170V
Applications :
Telecom
Leakage Current :
5μA
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ