5-0SMDJ160CA
Mfr.Part #
5-0SMDJ160CA
Manufacturer
Eaton-Electronics Division
Description
TVS DIODE 160VWM 259VC SMC
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Product Category :
Terminal Position :
Dual
Power Line Protection :
No
Type :
Tape and Reel (TR)
Pin Count :
2
Peak Pulse Power :
5kW
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, UL RECOGNIZED
Applications :
Telecom
Polarity :
Bidirectional
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Diode Element Material :
SILICON
Power - Peak Pulse :
5000W 5kW
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Factory Lead Time :
17 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Breakdown Voltage :
187.5V
Peak Pulse Current :
19.3A
Mounting Type :
Surface Mount
Mount :
ROHS3 Compliant
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
5000W
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Clamping Voltage :
259V
ECCN Code :
EAR99
Reverse Standoff Voltage :
160V
Terminal Form :
J BEND
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
19.3A
Power Dissipation-Max :
6.5W
Number of Pins :
1
Configuration :
Single
Voltage - Breakdown (Min) :
178V