4TL250-1L-S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
4TL250-1L-S
Manufacturer
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Description
SWITCH TOGGLE 4PDT 15A 125V
Manufacturer :
Product Category :
Ratings :
Environment Proof
Contact Plating :
Cadmium, Silver
Weight :
81.65g
Reach Compliance Code :
Unknown
Bushing Thread :
Current Rating (Amps) :
15A AC
Sealing :
DUST PROOF; WATER PROOF
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 12.40mm Dia
HTS Code :
Ingress Protection :
Environment Sealed
Operating Temperature :
-65°C~71°C
Switch Function :
On-Off-On
Contact Material :
Cadmium, Silver
Mounting Type :
Panel Mount
Max Voltage Rating (AC) :
277V
Voltage - Rated DC :
250V
Orientation :
Straight
Illumination :
Non-Illuminated
Termination Style :
Screw Terminal
Voltage - Rated AC :
125V
Actuator Length :
29.21mm
Body Height :
34.29mm
Circuit :
4PDT
Mount :
Bushing
Series :
TL
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Current(DC)-Max :
20A
Termination :
Screw
ECCN Code :
EAR99
Contact (AC) Max Rating R Load :
15A@125VAC
Packaging :
Bulk
Max Voltage Rating (DC) :
250V
Body Length or Diameter :
41.66mm
Published :
Switch Type :
TOGGLE SWITCH
Body Breadth :
33.53 mm
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
26 Weeks
Contact (DC) Max Rating R Load :
20A@28VDC
Current Rating :
15A