4TL11-58P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
4TL11-58P
Manufacturer
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Description
SWITCH TOGGLE 4PDT 10A 125V
Manufacturer :
Product Category :
Weight :
81.65g
Termination Style :
Screw Terminal
Contact Current(DC)-Max :
18A
Sealing :
DUST PROOF; WATER PROOF
Current Rating :
10A
Ingress Protection :
Environment Sealed
Series :
TL
Mounting Type :
Panel Mount
Current Rating (Amps) :
10A AC
Bushing Thread :
Termination :
Screw
Switch Type :
TOGGLE SWITCH
Actuator Length :
26.67mm
Body Breadth :
33.53 mm
HTS Code :
Actuator Material :
NICKEL PLATED
Contact Current(AC)-Max :
11A
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
8 Weeks
Switch Function :
On-On-Mom
Body Length or Diameter :
41.66mm
Packaging :
Bulk
Max Voltage Rating (AC) :
230V
Actuator Type :
Locking Lever
Contact Plating :
Cadmium, Silver
Mount :
Bushing
Body Height :
34.29mm
Contact (DC) Max Rating R Load :
18A@30VDC
Reach Compliance Code :
Unknown
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 12.40mm Dia
Operating Temperature :
-65°C~71°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Orientation :
Straight
Circuit :
4PDT
Illumination :
Non-Illuminated
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated AC :
125V
Contact Material :
Cadmium, Silver
Max Voltage Rating (DC) :
250V
Contact (AC) Max Rating R Load :
11A@115VAC
Voltage - Rated DC :
250V