4C.02.9.024.5050SPA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
4C.02.9.024.5050SPA
Manufacturer
Finder Relays, Inc.
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 8A 24V
Manufacturer :
Finder Relays, Inc.
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Voltage :
24VDC
Must Release Voltage :
4.8VDC
Feature :
Diode, Lighted Indicator
Contact Material :
Silver Nickel (AgNi), Gold (Au)
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
DIN Rail
Must Operate Voltage :
17.5VDC
Switching Voltage :
440VAC -Max
Contact Rating (Current) :
8A
Termination Style :
Screw Terminal
Operating Temperature :
-40°C~70°C
Operate Time :
10ms
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Coil Current :
20mA
Coil Resistance :
1.2kOhm