4680-3118-S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
4680-3118-S
Manufacturer
RAF
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
HEX MALE-FEMALE STANDOFFPLAIN ST
Manufacturer :
RAF
Product Category :
Plating :
Threaded/Unthreaded :
Threaded
Impedance :
1.88 Ohms
Diameter - Outside :
0.500 (12.70mm) 1/2 Hex
Series :
157 PUM-SI
Length - Overall :
1.438 (36.51mm)
Features :
Ripple Current @ Low Frequency :
680mA @ 120Hz
Weight :
Color :
Capacitance :
56µF
Surface Mount Land Size :
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
Package :
Bulk
Applications :
GENERAL PURPOSE
Type :
Hex Standoff
Tolerance :
±20%
ESR (Equivalent Series Resistance) :
3.3 Ohm @ 100Hz
Height - Seated (Max) :
1.063 (27.00mm)
Packaging :
Bulk
Between Board Height :
0.594 (15.08mm)
Screw, Thread Size :
Ratings :
Size / Dimension :
0.866 Dia (22.00mm)
Voltage - Rated :
450V
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Diameter - Inside :
Gender :
Male, Female
Polarization :
Polar
Material :
Steel
Product Status :
Active
Mounting Type :
Through Hole
Lifetime @ Temp. :
5000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing :
0.394 (10.00mm)