4540B222K602LE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
4540B222K602LE
Manufacturer
Knowles Precision
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 2200PF 6KV X7R RAD
Manufacturer :
Knowles Precision
Product Category :
Ceramic Capacitors
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Rated :
6000V 6kV
Height Seated (Max) :
0.676 17.18mm
Size / Dimension :
0.598Lx0.402W 15.20mmx10.20mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Package / Case :
Radial
Lead Spacing :
0.480 12.20mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
X7R
Capacitance :
2200pF
Feature :
High Voltage
RoHS Status :
RoHS Compliant
Applications :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
13 Weeks
Tolerance :
±10%
Lead Style :
Straight
Packaging :
Bulk
Datasheets
4540B222K602LE
2200pF 6000V 6kV Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.598Lx0.402W 15.20mmx10.20mm -55°C~125°C High Voltage Through Hole Radial
4540B222K602LE Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.598Lx0.402W 15.20mmx10.20mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X7R.
4540B222K602LE Features
a size/dimension of 0.598Lx0.402W 15.20mmx10.20mm