450CXW100MEFC16X35
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
450CXW100MEFC16X35
Manufacturer
Rubycon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 100UF 20% 450V RADIAL
Manufacturer :
Rubycon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Height :
35mm
Published :
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Polarization :
Polar
Voltage - Rated DC :
450V
Height Seated (Max) :
1.457 37.00mm
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Ripple Current @ Low Frequency :
730mA @ 120Hz
Mounting Type :
Through Hole
Package / Case :
Radial, Can
Diameter :
16mm
Series :
CXW
Ripple Current :
730mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Pitch :
7.493mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ High Frequency :
1.095A @ 10kHz
Mount :
Through Hole
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Life (Hours) :
5000 hours
Max Operating Temperature :
105°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
100μF
Packaging :
Bulk
Min Operating Temperature :
-25°C
Voltage - Rated :
450V
Rubycon 450CXW100MEFC16X35
CXW 100μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 730mA 0.630Dia 16.00mm -25°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can