445I23D12M00000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
445I23D12M00000
Manufacturer
CTS Corporation
Package / Case
2-SMD, No Lead
Datasheet
Download
Description
CRYSTAL 12.0000MHZ 18PF SMD
Manufacturer :
CTS Corporation
Product Category :
Crystals
ESR (Equivalent Series Resistance) :
50Ohm
Type :
MHz Crystal
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Size / Dimension :
0.197Lx0.126W 5.00mmx3.20mm
Frequency Stability :
±30ppm
Surface Mount :
yes
Package / Case :
2-SMD, No Lead
Series :
445
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
Published :
Operating Mode :
Fundamental
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
HTS Code :
JESD-609 Code :
e4
Physical Dimension :
L5.0XB3.2XH1.35 (mm)/L0.197XB0.126XH0.053 (inch)
Load Capacitance :
18pF
Frequency Tolerance :
±20ppm
Frequency :
12MHz
Height Seated (Max) :
0.053 1.35mm
Operating Frequency :
12MHz
Mounting Type :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Additional Feature :
AT-CUT CRYSTAL; TAPE AND REEL
Drive Level :
10 µW
Factory Lead Time :
12 Weeks
RoHS Status :
RoHS Compliant
Datasheets
445I23D12M00000
CTS Corporation 445I23D12M00000
CTS Components Crystals 445I23D12M00000 is a high-performance crystal oscillator designed for use in a wide range of applications. This crystal oscillator features a frequency of 12.0000MHz, an 18pF load capacitance, and a surface mount design. It is designed to provide reliable and accurate timing signals for a variety of applications, including microcontrollers, digital signal processors, and embedded systems. The crystal oscillator is also RoHS compliant and has a wide operating temperature range of -40°C to +85°C. This crystal oscillator is an ideal choice for applications that require reliable and accurate timing signals.