420C2PM12FL0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
420C2PM12FL0
Manufacturer
On-Shore Technology, Inc.
Description
CONN HSG 12POS 4.20MM
Manufacturer :
On-Shore Technology, Inc.
Product Category :
Rectangular Connector Housings
Note :
Contacts Not Included
Fastening Type :
Locking Ramp
Contact Termination :
Operating Temperature :
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Color :
Natural
Contact Type :
Features :
Connector Type :
Number of Positions :
12
Series :
Pitch :
0.165 (4.20mm)
Product Status :
Active
Number of Rows :
2
Package :
Bag
Row Spacing :
0.165 (4.20mm)
Datasheets
420C2PM12FL0
2 Rows - Natural 12 Positions Panel Mount, Snap-In - - -
420C2PM12FL0 Overview
420C2PM12FL0 Features
- series
420C2PM12FL0 Applications
There are a lot of On-Shore
420C2PM12FL0 Rectangular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CONN EDGE DUAL FMALE 98POS 0.100
    4 POSITION M12 CIRCULAR CONNECTO
Catalog related products
  • JST
    CONN RCPT HSG 3POS 2.50MM
  • CnC Tech
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM
  • CnC Tech
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM
  • JST
    CONN RCPT HSG 6POS 2.50MM
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM