40CDQ035
Mfr.Part #
40CDQ035
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
TO-204AA, TO-3
Datasheet
Download
Description
POWER SCHOTTKY
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Package :
Bulk
Product Category :
Schottky Diodes and Rectifiers
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
700 mV @ 30 A
Supplier Device Package :
TO-204AA (TO-3)
Technology :
Si
Capacitance @ Vr, F :
Brand :
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1.5 mA @ 35 V
Series :
Current - Average Rectified (Io) :
30A
Package / Case :
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
35 V
Operating Temperature - Junction :
-65°C ~ 175°C
Product Status :
Active
Subcategory :
Diodes and Rectifiers
Microchip
Mounting Type :
Through Hole
Product Type :
Schottky Diodes and Rectifiers
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Diode Type :
Schottky
Datasheets
40CDQ035
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 700 mV @ 30 A -65°C ~ 175°C 1.5 mA @ 35 V TO-204AA, TO-3 Through Hole
40CDQ035 Overview
40CDQ035 Features
40CDQ035 Applications
There are a lot of Microchip Technology
40CDQ035 applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB