400VXS330MEFC35X30
Mfr.Part #
400VXS330MEFC35X30
Description
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP
Capacitance :
330µF
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
1.260 32.00mm
Voltage - Rated :
400V
Ripple Current @ Low Frequency :
1.72A @ 120Hz
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Ripple Current @ High Frequency :
2.408A @ 10kHz
Factory Lead Time :
20 Weeks
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Series :
VXS
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
VXS 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.378Dia 35.00mm -25°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In