3KASMC43HE3/57T
Mfr.Part #
3KASMC43HE3/57T
Description
TVS DIODE 43VWM 76.7VC DO214AB
Peak Pulse Power :
3kW
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Mounting Type :
Surface Mount
Radiation Hardening :
No
Series :
Automotive, AEC-Q101, PAR®
Min Operating Temperature :
-65°C
Element Configuration :
Automotive
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
76.7V
Base Part Number :
3KASMC
Composition :
Zener
Breakdown Voltage :
47.8V
Clamping Voltage :
76.7V
1 (Unlimited)
Number of Channels :
1
Supplier Device Package :
DO-214AB (SMCJ)
Operating Temperature :
-65°C~185°C TJ
Peak Pulse Current :
39.1A
Number of Unidirectional Channels :
1
Max Operating Temperature :
185°C
Polarity :
Unidirectional
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
43V
No
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
39.1A
Operating Supply Voltage :
43V
Type :
Zener
Direction :
Power - Peak Pulse :
3000W 3kW
Unidirectional Channels :
Max Surge Current :
200A
Reverse Standoff Voltage :
43V
Voltage - Breakdown (Min) :
47.8V
Number of Pins :
2
Test Current :
1mA