3KASMC40HE3/57T
Mfr.Part #
3KASMC40HE3/57T
Description
TVS DIODE 40VWM 71.4VC DO214AB
Operating Temperature :
-65°C~185°C TJ
Operating Supply Voltage :
40V
Peak Pulse Power :
3kW
Surface Mount
Min Operating Temperature :
-65°C
Number of Unidirectional Channels :
1
Radiation Hardening :
No
Direction :
Unidirectional
Composition :
Zener
Clamping Voltage :
71.4V
Termination :
SMD/SMT
Power - Peak Pulse :
3000W 3kW
Base Part Number :
3KASMC
Reverse Standoff Voltage :
40V
Breakdown Voltage :
44.4V
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Series :
Automotive, AEC-Q101, PAR®
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
40V
Max Operating Temperature :
185°C
Number of Pins :
2
Number of Channels :
1
Max Surge Current :
200A
Element Configuration :
Single
Supplier Device Package :
DO-214AB (SMCJ)
Peak Pulse Current :
42A
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
71.4V
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
42A
Test Current :
1mA
Unidirectional Channels :
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Voltage - Breakdown (Min) :
44.4V