3KASMC36HE3/9AT
Mfr.Part #
3KASMC36HE3/9AT
Description
TVS DIODE 36VWM 64.3VC DO214AB
Max Surge Current :
200A
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
46.7A
Base Part Number :
3KASMC
Radiation Hardening :
No
Supplier Device Package :
DO-214AB (SMCJ)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Direction :
Unidirectional
Min Operating Temperature :
-65°C
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Pins :
No
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
64.3V
Reverse Standoff Voltage :
36V
Operating Supply Voltage :
36V
Operating Temperature :
-65°C~185°C TJ
Number of Channels :
Surface Mount
Element Configuration :
Single
Peak Pulse Current :
46.7A
Voltage - Breakdown (Min) :
40V
Clamping Voltage :
64.3V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Unidirectional Channels :
1
Published :
Max Operating Temperature :
185°C
Breakdown Voltage :
40V
Max Power Dissipation :
3kW
Test Current :
1mA
Peak Pulse Power :
3kW
Power - Peak Pulse :
3000W 3kW
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
36V