3KASMC33AHE3/9AT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
3KASMC33AHE3/9AT
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-214AB, SMC
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 33VWM 53.3VC DO214AB
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Applications :
Automotive
Type :
Zener
Published :
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
53.3V
Mount :
Surface Mount
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Number of Pins :
2
Peak Pulse Power :
3kW
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Clamping Voltage :
53.3V
Series :
Automotive, AEC-Q101, PAR®
Operating Temperature :
-65°C~185°C TJ
Base Part Number :
3KASMC
Power Line Protection :
No
Element Configuration :
Single
Voltage - Breakdown (Min) :
36.7V
Reverse Standoff Voltage :
33V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
33V
Peak Pulse Current :
56.3A
Mounting Type :
Surface Mount
Max Surge Current :
200A
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Operating Supply Voltage :
33V
Number of Channels :
1
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
56.3A
Max Power Dissipation :
3kW
Breakdown Voltage :
36.7V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power - Peak Pulse :
3000W 3kW
Direction :
Unidirectional
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Unidirectional Channels :
1
Radiation Hardening :
No
Max Operating Temperature :
185°C
Polarity :
Unidirectional
Supplier Device Package :
DO-214AB (SMCJ)
Test Current :
1mA
Min Operating Temperature :
-65°C