3KASMC30HE3/9AT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
3KASMC30HE3/9AT
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-214AB, SMC
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 30VWM 53.5VC DO214AB
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Published :
Supplier Device Package :
DO-214AB (SMCJ)
Reverse Standoff Voltage :
30V
Max Surge Current :
200A
Element Configuration :
Single
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Channels :
1
Max Power Dissipation :
3kW
Max Operating Temperature :
185°C
Applications :
Automotive
Unidirectional Channels :
1
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
53.5V
Type :
Zener
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
30V
Clamping Voltage :
53.5V
Number of Pins :
2
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min) :
33.3V
Test Current :
1mA
Operating Temperature :
-65°C~185°C TJ
Base Part Number :
3KASMC
Series :
Automotive, AEC-Q101, PAR®
Breakdown Voltage :
33.3V
Peak Pulse Power :
3kW
Min Operating Temperature :
-65°C
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
56.1A
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Mount :
Surface Mount
Polarity :
Unidirectional
Direction :
Unidirectional
Power Line Protection :
No
Peak Pulse Current :
56.1A
Power - Peak Pulse :
3000W 3kW
Operating Supply Voltage :
30V