3KASMC28HE3_A/I
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
3KASMC28HE3_A/I
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-214AB, SMC
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 28VWM 50VC DO214AB
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, HIGH RELIABILITY
Reverse Standoff Voltage :
28V
Test Current :
1mA
Working Voltage :
28V
Voltage - Breakdown (Min) :
31.1V
Applications :
Automotive
Diode Element Material :
SILICON
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
3000W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Termination :
SMD/SMT
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Terminal Position :
Dual
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Peak Pulse Power :
3kW
Polarity :
Unidirectional
Terminal Form :
C BEND
Published :
Series :
Automotive, AEC-Q101, PAR®
ECCN Code :
EAR99
Breakdown Voltage :
38V
Type :
Zener
Number of Elements :
1
Peak Pulse Current :
60A
Height :
2.62mm
Power - Peak Pulse :
3000W 3kW
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Length :
7.11mm
Power Line Protection :
No
Width :
6.22mm
Number of Pins :
2
Max Power Dissipation :
6W
Max Surge Current :
200A
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-65°C~185°C TJ
Base Part Number :
3KASMC28
Mount :
Surface Mount
Element Configuration :
Single
Clamping Voltage :
50V