3KASMC26HE3_A/I
Mfr.Part #
3KASMC26HE3_A/I
Description
TVS DIODE 26VWM 46.6VC DO214AB
Product Category :
Working Voltage :
26V
Series :
Automotive, AEC-Q101, PAR®
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Applications :
Automotive
Max Surge Current :
200A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Position :
Dual
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Base Part Number :
3KASMC26
Reverse Standoff Voltage :
26V
Terminal Finish :
MATTE TIN
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
3000W
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Termination :
SMD/SMT
Peak Pulse Power :
3kW
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Voltage - Breakdown (Min) :
28.9V
Published :
Height :
2.62mm
Length :
7.11mm
Unidirectional
Diode Element Material :
SILICON
Power - Peak Pulse :
3000W 3kW
Clamping Voltage :
46.6V
Weight :
211.005501mg
Peak Pulse Current :
64.4A
ECCN Code :
EAR99
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, HIGH RELIABILITY
Breakdown Voltage :
35.3V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Power Dissipation :
6W
Terminal Form :
C BEND
Operating Temperature :
-65°C~185°C TJ
Width :
6.22mm