3EZ130D5/TR12
Mfr.Part #
3EZ130D5/TR12
Description
DIODE ZENER 130V 3W DO204AL
Impedance :
375Ohm
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
130V
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500nA @ 98.8V
Power - Max :
3W
Tolerance :
±5%
Max Operating Temperature :
150°C
Min Operating Temperature :
-65°C
Impedance-Max :
375Ohms
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Max Power Dissipation :
3W
Zener Voltage :
130V
Datasheets
3EZ130D5/TR12
Microsemi 3EZ130D5/TR12
375Ohms ±5% 130V 500nA @ 98.8V -65°C~150°C 3W DO-204AL, DO-41, Axial
3EZ130D5/TR12 Overview
The reverse leakage current needed to power this electric device is 500nA @ 98.8V.The reverse leakage current reaches zero at its maximum.As part of the operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 130V.For its operation, the maximum voltage - Forward (Vf) 1.2V @ 200mA is supplied.
3EZ130D5/TR12 Features
reverse leakage current of 500nA @ 98.8V
500nA @ 98.8V is the maximum voltage (Tol)