3EZ130D/TR12
Mfr.Part #
3EZ130D/TR12
Description
DIODE ZENER 130V 3W DO204AL
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Zener Voltage :
130V
Power - Max :
3W
Min Operating Temperature :
-65°C
Tolerance :
±20%
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500nA @ 98.8V
Max Power Dissipation :
3W
Max Operating Temperature :
150°C
Impedance :
375Ohm
Impedance-Max :
375Ohms
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Published :
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
130V
Datasheets
3EZ130D/TR12
Microsemi 3EZ130D/TR12
375Ohms ±20% 130V 500nA @ 98.8V -65°C~150°C 3W DO-204AL, DO-41, Axial
3EZ130D/TR12 Overview
An electrical device such as this requires reverse leakage current of 500nA @ 98.8V.A maximum reverse leakage current is reached at 500nA.During operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 130V volts.As soon as the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied, it reaches 1.2V @ 200mA V.
3EZ130D/TR12 Features
reverse leakage current of 500nA @ 98.8V
500nA @ 98.8V is the maximum voltage (Tol)