39-0518-10T
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
39-0518-10T
Manufacturer
Aries Electronics, Inc.
Description
CONN SOCKET SIP 39POS GOLD
Manufacturer :
Aries Electronics, Inc.
Product Category :
IC Sockets
Type :
SIP
ECCN Code :
EAR99
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Number of Positions or Pins (Grid) :
39 (1 x 39)
Additional Feature :
STANDARD: UL 94V-0
Series :
518
Lead Pitch :
2.54mm
Published :
Flammability Rating :
UL94 V-0
Feature :
Open Frame
Current Rating :
3A
Pbfree Code :
No
Mounting Type :
Through Hole
Number of Contacts :
39
Contact Finish - Mating :
Gold
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Finish Thickness - Post :
200.0μin 5.08μm
Contact Finish Thickness - Mating :
10.0μin 0.25μm
Housing Material :
Polyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled
Termination :
Solder
Contact Material - Mating :
BERYLLIUM COPPER
Contact Material - Post :
Brass
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pitch - Post :
0.100 2.54mm
Mount :
Through Hole
Number of Rows :
1
Number of Pins :
39
Packaging :
Bulk
Contact Finish - Post :
Tin
Lead Length :
3.175mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination Post Length :
0.125 3.18mm
Factory Lead Time :
5 Weeks
JESD-609 Code :
e0
Datasheets
39-0518-10T
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CABLE 5POS .100 JUMPER 4 INCH
    CABLE 4POS .100 JUMPER 2.5 INCH
    CABLE 4POS .100 JUMPER 2 INCH
    CABLE 4POS .100 JUMPER 3 INCH