3640SC683KAT3AJ
Mfr.Part #
3640SC683KAT3AJ
Description
CAP CER 0.068UF 1.5KV X7R 3640
Capacitance :
0.068μF
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
X7R
Mount :
Surface Mount
Voltage - Rated DC :
1.5kV
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Termination :
SMD/SMT
Height :
2.54mm
Thickness :
2.54mm
Size / Dimension :
0.360Lx0.402W 9.14mmx10.20mm
Thickness (Max) :
0.100 2.54mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Free :
Lead Free
Datasheets
3640SC683KAT3AJ
KYOCERA AVX 3640SC683KAT3AJ
0.068μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.360Lx0.402W 9.14mmx10.20mm -55°C~125°C High Voltage Surface Mount, MLCC 3640 (9110 Metric)
3640SC683KAT3AJ Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.360Lx0.402W 9.14mmx10.20mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X7R.Powered by voltage of 1.5kV, it can be operated with a voltage of rated DC.
3640SC683KAT3AJ Features
a size/dimension of 0.360Lx0.402W 9.14mmx10.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1.5kV